Kleszczołapki do usuwania kleszczy - dlaczego warto mieć?

Kleszczołapki powstały w odpowiedzi na coraz większe zagrożenie ugryzieniami kleszczy oraz nieumiejętnością skutecznego pozbywania się ich. Sytuacja dotyczy w takim samym stopni ludzi jak i zwierząt domowych czy hodowlanych. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, jak bardzo niebezpieczne stają się choroby przenoszone przez kleszcze, kleszczołapki i preparaty na kleszcze stają się podstawowym wyposażeniem naszych domostw.


Podstawą, którą powinniśmy stosować jest to, że im kleszcz krócej w ciele tym lepiej. Głównym powodem konieczności szybkiej reakcji jest przenoszenie przez te wyjątkowo złośliwe pajączki, bardzo groźnych dla człowieka chorób, szczególnie boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu . Innymi atrakcjami powodowanymi krętkami boreliozy jest wiele ciężkich chorób jak zapalenie stawów, pogarszanie się wzroku i słuchu, arytmie serca czy też namnażanie się komórek rakowych.


Istnieje przekonanie, że „bezpiecznym” czasem bytowania kleszcza w ciele są 24 godziny, kiedy nie zdąży on wpuścić do naszego ciała patogenów zawartych w śliniankach. Niekoniecznie jednak należy się z tym zgadzać gdyż niektóre osobniki zarażają tuż po ugryzieniu. Warto mieć więc na uwadze, że im krócej gościmy u siebie kleszcza, tym lepiej dla nas.


Usuwanie z ciała niebezpiecznego lokatora nie jest jednak proste. Początkowo nasze babcie wyrażały przekonanie, że posmarowanie go olejem, alkoholem czy przypalenie spowoduje łatwość w jego usunięciu. Nic bardziej mylnego! Tak potraktowany kleszcz ma pełne prawo do oburzenia i niezbyt dobrego samopoczucia. Rozdrażniony szybciej wstrzyknie jad a w przypadku zatkania otworów oddechowych, zwymiotuje zawartość swojego żołądka waz ze śliną do naszego układu krążeniowego.
Ze względu na to, że kleszcz musi być wyciągnięty z naszego ciała lub ciała naszego pupila domowego w całości, jest to zabieg dość trudny dla początkujących. Dlatego tez nigdy nie próbujmy wyciągnąć go palcami bo jest to zabieg jeden z najmniej udanych.
Do jednej z najstarszych metod jest usuwanie kleszcza pęsetą. Jest to jednak zabieg wymagający wprawy. Dlatego z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju kleszczołapki dla ludzi i dla zwierząt, które w sposób prosty i w całości usuwają kleszcze z ciała.


Warto posiadać kleszczołapki w oddzielnej wersji na domowników i dla pupili domowych. Ich działanie jest takie samo jednak dobrze jest wziąć pod uwagę względy higieniczne i zdrowotne.

UWAGA: Warto skonsultować się z lekarzem

Niezależnie od tego jak skutecznie uda nam się usunąć kleszcza oraz tego czy wystąpi rumień oznaczający zakażenie w miejscu ugryzienia, warto skonsultować się z lekarzem odnośnie potrzeby profilaktycznego przyjęcia leku przeciw chorobom przenoszonym przez kleszcze.


Bardzo prostą postacią kleszczołapki jest Tick Twister pod postacią zagiętego, dwuzębnego widelca. Występuje w wersji do usuwania małych i większych osobników. Wystarczy tylko dopasować wielkość kleszcza, podciągnąć go delikatnie ku górze i zdecydowanym ruchem okręcić kleszczołatpkę kilkukrotnie w dowolnym kierunku. Po zafundowaniu kleszczowi takiej dawki karuzelowych emocji, na pewno skutecznie się go pozbędziemy.


Kleszczołapka może przybrać tez postać podobną do długopisu. W tej wersji łapiemy kleszcza na specjalne lasso, po którego zaciśnięciu wystarczy pociągnąć go zdecydowanym ruchem do góry.


Na bardzo podobnej zasadzie zadziała kleszczołapka przypominająca kartę kredytową w dwoma wycięciami na mniejsze i większe kleszcze, oraz w postaci wygodnego do przyczepienia breloczka. Również w tym przypadku pociągamy kleszcza do góry, uprzednio wsuwając w szczelinę karty czy breloczka jego ciało.


Ciekawym rozwiązaniem jest także strzykawka antykleszczowa. Jej użycie polega na przyłożeniu końcówki strzykawki do miejsca wczepienia się kleszcza i powolnym wyciągnięciu tłoka. Pojawienie się próżni spowoduje zassanie i wyciągnięcie kleszcza.
Jeśli jednak obawiamy się, że trafimy na niezwykle ruchliwego i wysportowanego osobnika, dobrym rozwiązaniem będzie zakup zestawu zawierającego aerozol zamrażający wraz z pęsetą i chusteczkami do odkażenia.


Każdy potraktowany takim sprayem kleszcz, zastygnie w całkowitym bezruchu. Wystarczy już wtedy uchwycić go dokładnie w miejscu ukąszenia załączoną pęsetą i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Czynność taką zakańczamy użyciem chusteczek odkażających w miejscu niedawnego bytowania kleszcza.Korzyści prozdrowotne kleszczołapek są niezaprzeczalne a różne ich rodzaje sprawiają, że każdy znajdzie tą najwygodniejszą dla siebie w użytkowaniu. Nie potrzebujemy poświęcać wiele czasu na myślenie o tym czy warto taką kupić zwłaszcza, że ceny produktów dostępnych na rynku wydają się być dostosowane do każdego domowego budżetu.
Dzięki ich posiadaniu możemy czuć się dużo bezpieczniej podczas aktywnego spędzania czasu w lesie i na łące czy też podczas pracy w ogrodzie.

Dodaj komentarz