Jak usunąć rysy z aluminium?

Nieraz zdarza się, że po zakupie wymarzonego sprzętu kuchennego, mebli łazienkowych, designerskich dodatków wyposażenia domu czy samochodu z aluminiowymi felgami i elementami, naszą twarz wykrzywi grymas zniesmaczenia. A to z powodu mogących pojawić się rys, które odbierają nam radość cieszenia się zakupem. Gorączkowo zaczynamy poszukiwać wtedy sposobów na to jak przywrócić dawną świetność i wygląd.


To jak usunąć rysy z aluminium zależy od stopnia zarysowania nawierzchni. Niezależnie od stopnia zarysowania powierzchni, skutecznym sposobem będzie w pierwszej kolejności przeszlifowanie takiej powierzchni papierem ściernym. W tym celu przyjdzie nam z pomocą papier wodny. I tak przy znacznych zarysowaniach dobrze będzie zacząć od papieru o gradacji 400. Kiedy zobaczymy pierwsze efekty naszych zabiegów, to stopniowo używajmy coraz drobniejszych gradacji poprzez 600, 800, 1000, 1500, 2000 po najdrobniejszą 2500. Trzeba pamiętać tylko o tym, że polerowanie tymi papierami nie może odbywać się w wybranym przez nas „stylu dowolnym”. Ważne jest żeby szlifować powierzchnię tylko zgodnie z oryginalnymi śladami polerowania aluminium. W przeciwnym przypadku możemy osiągnąć efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego. Jednak po solidnej porcji prawidłowego polerowania powierzchnia powinna wyglądać bardzo zadowalająco.


Dodatkowo polerowanie aluminium wspomogą pasty polerskie. Są one zawiesiną materiału ściernego o przeróżnej konsystencji. W zależności od rodzaju pasty, uzyskujemy różne efekty polerowania: od matowej przez błyszczącą do lustrzanej. Najlepsze efekty daje nanoszenie past poprzez tarcze polerskie ale jeśli mamy wystarczającą cierpliwość i determinację, można oczywiście zrobić to ręcznie, używając jak w przypadku samych tarcz, materiałów filcowych, sizalowych czy bawełnianych.
Istnieją bardzo sprzeczne opinie odnośnie zabezpieczania aluminiowych elementów po polerowaniu poprzez ich lakierowanie czy anodowanie. Ma ono swoich zwolenników zarówno wśród osób uważających taki zabieg za absolutnie konieczny, jak i twierdzących, że zmniejsza on efekt błyszczenia. Jest to więc kwestia indywidualnych przekonań i preferencji.
Jeśli jednak uszkodzenia są bardzo głębokie, nawet papiery wodne o gradacjach nawet 360 czy 220 mogą okazać się niewystarczające. Szczególnie zdarza się to przy mocnych zarysowaniach felg samochodowych. Wtedy rozwiązaniem będzie piaskowanie.


Możemy zrobić to w domowym warsztacie pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu w postaci piaskarki i kompresora o odpowiedniej mocy. Jest to sprzęt w dość wysokiej cenie, więc jeśli nie mamy zamiaru oferować usług piaskowania a sprzęt ma posłużyć nam jednorazowo, to taka inwestycja nie ma najmniejszego sensu. Dobrze jest wtedy oddać sprawy w ręce profesjonalnych zakładów, które bardzo często wyposażone są w piaskarki kabinowe, które dają najlepsze rezultaty końcowe.
Kiedy już doczekamy się wymarzonego, lśniącego efektu, trzeba pamiętać o dalszej pielęgnacji. Nie sprawdzą się wtedy silne środki czyszczące, a zwykły roztwór wody z delikatnym płynem do mycia naczyń. Oddzielną kwestią są rysy po aluminium, które mogą być efektem montowania czy przenoszenia elementów z wykończeniem aluminiowym. Są one prawdziwą udręką gdyż nie da się ich łatwo usunąć.

PAMIĘTAJ: SPRAWDŹ CZEGO UŻYWASZ

Przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących pamiętaj o sprawdzeniu na małej i mało widocznej jej części, działania danego środka. Niektóre z nich mogą być za mocne i przebarwić czy też trwale uszkodzić czyszczoną powierzchnię.


I tak, jeśli rysa pojawiła się na kafelkach czy podłodze można posiłkować się domowymi sposobami. Jednym z nich jest ostrożne nałożenie, najlepiej małym pędzelkiem, naszego popularnego „Kreta” do udrażniania rur. Jest on bardzo żrący więc szczególnie przy jego nakładaniu trzeba uważać na skórę i oczy. Następnie po odczekaniu chwili, przemyć czyszczone miejsce wodą. Dobrze jest też końcowo przemyć dane miejsce octem, który jest neutralizatorem i zapobiegnie wżeraniu się resztek roztworu „Kreta” w wyczyszczoną powierzchnię. Zapobiegnie to brzydkim przebarwieniom, które mogą okazać się większym problemem niż rysy po aluminium.


Znacznie trudniejszym zadaniem będzie usunięcie rysy na szybie z aluminium. W przypadku kiedy zarysowanie nie jest znaczne, warto wypróbować najmniej inwazyjny sposób czyszczenia, czyli szczoteczkę z pastą do zębów. Dobrą pastą będzie ta z mikrogranulkami gdyż wspomaga efekt ścierny. Należy jednak na bieżąco obserwować czy takie granulki nie rysują czyszczonej powierzchni. Jeśli taki zabieg nie przynosi zamierzonego efektu, można wypróbować nierysujące powierzchni środki do czyszczenia płyt kuchenek ceramicznych czy wykonanych ze stali nierdzewnej.
W momencie, kiedy zawiodą nas wszystkie domowe sposoby, dobrze jest skorzystać z usług firm zajmujących się usuwaniem takich zanieczyszczeń. Wiąże się to jednak z większymi kosztami.


Odrębną kwestią staje się pytanie – jak usunąć rysy z srebrnego/złotego sprzętu?


Szczególnie widoczne zarysowania pojawiają się na często używanych elementach złotych, których przykładem może być obrączka. Jeśli pojawia się na niej dużo drobnych rysek, bynajmniej nie oznacza to skazy na uczuciach do współmałżonka, lecz wskazuje na miękkość metalu jakim jest złoto. Im bardziej szlachetne i wyższa jego próba, tym bardziej podatne na zarysowania.
Bardzo łatwo można takie zarysowania usunąć zwyczajnie polerując biżuterię miękką szmatką, bawełnianą lub flanelową, z dodatkiem różu jubilerskiego czy wapna wiedeńskiego. Złoto można wyczyścić też za pomocą węgla drzewnego nanosząc go nawilżoną szmatką na czyszczoną powierzchnię. Dobrze sprawdzi się też przetarcie biżuterii zwykłą oliwką dla dzieci. Oczywiście nie należy także zapominać o preparatach chemicznych specjalnie przeznaczonych do tego celu.


Należy jednak pamiętać, że złoto jest metalem miękkim, którego po każdym polerowaniu „ubywa”. Wtedy być może kwestia mikroskopijnych rysek nie będzie aż tak istotna jak znaczne zmniejszenie się biżuterii po kilku latach jego polerowania.
Podobnie, istnieje wiele sposobów na czyszczenie srebra. Do najbardziej popularnych należy, podobnie jak w przypadku czyszczenia złota, dedykowane środki chemiczne, czyszczenie węglem drzewnym czy też miękką szmatką i pastą do zębów.
Dobre efekty dają też kąpiele w roztworze wody z mydłem, cytryną i sodą oczyszczoną, na równi z kąpielą dla wyłożonych srebrnych elementów na folii aluminiowej i zalanie ich wodą z dodatkiem soli. Po około półgodzinnym przeleżeniu srebra w takich roztworach, należy je dobrze przepłukać pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.


Dodaj komentarz